A A A

TARPTAUTINIO ERASMUS + PROJEKTO „ĮGALINANTIS GYVENIMĄ“ SUSITIKIMAS ISLANDIJOJE

Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centro darbuotojai kartu su klientais, 2023 m. spalio 16–20 d. lankėsi Islandijoje ir gilino žinias apie alternatyvią komunikaciją projekte „Įgalinantis gyvenimą“ (ang. „Empowering life“), bendradarbiaudami su specialistais iš Islandijos, ir Belgijos. Buvo gilinamos jau turimos žinios bei išgirsta ir naujų aspektų apie alternatyvios komunikacijos taikymą.

Vienos iš alternatyvios komunikacijos priemonių – komunikacijos lentos, tai lentos su simboliais ar nuotraukomis, kurios padeda žmonėms pasirinkti žodžius ar sakinio dalis ir juos sudėlioti į suprantamą turinį. Taip pat – Bliss simboliai. Bliss simbolių sistema yra tarptautinė simbolių sistema, kurią dar būtų galima apibūdinti kaip grafine kalba. Ši simbolių sistema yra pagalbinė priemonė žmonėms, kuriems yra sudėtinga kalbėti, rašyti. Todėl Bliss simbolių pagalba, jie gali lengviau perduoti norimą informaciją kitiems žmonėms. Simbolis primena, apie ką kalbantysis nori kalbėti. Tai suteikia jam pasitikėjimo savimi ir leidžia suprasti, kad jis gali efektyviai komunikuoti bei kontroliuoti pokalbį savo aplinkoje. Daugiau dalinantis žiniomis apie alternatyvią komunikaciją, galima išskirti įvairias elektronines komunikacijos priemones. Daugelis žmonių, turinčių negalią, gali naudoti specializuotas elektronines priemones, tokias kaip kompiuterius ar specialias kalbos korekcijos programas, kad komunikuotų raštu arba balsu. Taip pat pasitelkiamos akių stebėjimo technologijos, kurios leidžia žmonėms, negalintiems judėti ar kalbėti, komunikuoti naudojant tik akių judesius. Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centre taip pat yra galimybė naudotis „EyeGaze“ planšetiniu įrenginiu, kuriame asmuo gali stebėti ekraną su simboliais ar raidėmis ir kompiuteris, sekdamas akių žvilgsnį, gali atpažinti, į kurį simbolį yra žiūrima.

Taigi, projekto metu įgytos žinios ir praktinė patirtis yra neįkainojamos, o alternatyviosios komunikacijos priemonės yra nepamainomas būdas, siekiant padėti žmonėms, turintiems negalią, išreikšti savo mintis, norus, idėjas, priimti ir perduoti informaciją, bendrauti.