A A A
16 spalio 22, Šeštadienis 11:01

AKIMIRKOS IŠ TARPTAUTINIO PROJEKTO „WE CAN DO MORE“ ĮGYVENDINIMO SUOMIJOJE

Negalia atima žmogaus galimybę dalyvauti visuomenės gyvenime kaip lygus su lygiu su kitais visuomenės nariais. Dėl riboto mobilumo mažėja kontaktas su aplinka. Neįgaliųjų socialinės integracijos politika pastaraisiais metais kryptingai keitėsi nuo šalpos ir palaikymo, kaip vienintelės priemonės, link pačių neįgaliųjų gebėjimų, savarankiškumo ugdymo, integracijos į visuomenę. Siekiant įgyvendinti sėkmingą neįgaliųjų integraciją ir skatinti mobilumą, 2016 m. rugsėjo 18–24 dienomis Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centras kartu su partneriais iš Suomijos ir Švedijos pradėjo vykdyti Nordplus Adult projektą „We can do more“ („Kartu mes galime daugiau“). Projekto trukmė – vieneri metai. Šio projekto tikslas – keistis gerąja šalių patirtimi, kuri suteiktų galimybę sukurti metodiką, leidžiančią visapusiškai integruoti asmenis su proto ir psichine negalia į visuomenę. Projekto dalyviai yra ne tik organizacijų darbuotojai, bet ir patys įstaigų klientai.

Pirmoje suplanuotoje kelionėje į Suomiją iš Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centro dalyvavo vienas veiklos centro lankytojas ir vienas gyventojas bei du darbuotojai. Tai buvo pirmoji Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centro klientų kelionė ne tik į užsienį, bet ir pirmasis skrydis lėktuvu. Projekto partnerė organizacija „Savas“, kuri teikia paslaugas proto ir psichinę negalią turintiems asmenims, Suomijoje surengė išvykas į socialines įstaigas bei susitikimus su dirbančias su negalią turinčiais žmonėmis. Kelionės metu aplankytos įvairios įstaigos Suomijos Kuopio mieste: Toimi fondas, paslaugų centrai neįgaliesiems Kirkonsalmi, Marjahaka, Sarkiniemi, Savolanniemi, Veeruska, Rahkapuisto, reabilitacijos centras Vaalijala,  žmonėms, turintiems vystymosi negalią organizacijas, kuriose buvo stebimas kolegų darbas, dalinamasi darbo patirtimi ir idėjomis, kurios galėtų būti pritaikytos praktikoje Lietuvoje. Visose aplankytose organizacijose buvo aiškiai matyti darbuotojų noras padėti žmogui. Teikiamų paslaugų sistema Suomijoje yra labai panaši į įgyvendinamas ir teikiamas paslaugas Jonavos rajono neįgaliųjų veiklos centre ir jo struktūriniame padalinyje „Gyvenimo namai“. Šios paslaugos sudarytos iš dviejų dalių. Viena – skirta proto ir psichinę negalią turinčių žmonių užimtumui. Kita – gyvenimo namai. Suomijoje proto negalią turintys asmenys dažnai gyvena šeimose arba grupinio gyvenimo namuose, kurie priešpastatomi didelėms uždaroms institucijoms. Aplankytose įstaigose gyvendavo apie 15 gyventojų. Sužavėjo išskirtinai negaliųjų rankdarbiams skirta parduotuvė, kurioje parduodami pačių žmonių rankomis pasiūti žaislai, rankšluostukai, pagaminti rankdarbiai ir įvairūs papuošalai, muilai ir kiti įvairūs daiktai. Šiems darbams pagaminti dažnai naudojamos medžiagos, kurios yra „prikeliamos naujam gyvenimui“. Projekto dalyviai išvykos metu tobulino savo žinias apie kitų žmonių požiūrį į neįgaliųjų žmonių teises, jų integraciją į visuomenę bei darbo metodus taikomus Suomijoje. Visiems projekto dalyviams buvo suteikta galimybė išsakyti savo nuomonę bei dalyvauti organizacijų vykdomuose užsiėmimuose – šokių bei muzikos pamokose, dailės terapijose, relaksaciniuose ir sensoriniuose kambariuose, klientų susirinkimuose, dviračių važiavimo pamokoje ir kt. Šis susitikimas Suomijoje paliko neišdildomus ir pačius šilčiausius prisiminimus visiems dalyvavusiems. Šalių patirties mainai įkvėpė pokyčiams, kuriuos norisi įgyvendinti savo organizacijoje: naujų priemonių sukūrimas, užsiėmimų plėtra, tolimesnis bendradarbiavimas.

Negalia dar nereiškia prastos gyvenimo kokybės. Nepaisant negalios, žmogus gali būti savarankiškas, judėti ir turėti draugų iš viso pasaulio. Šiuo metu intensyviai planuojamos tolimesnės projekto veiklos, jų įgyvendinimas, laukiama svečių iš Suomijos ir Švedijos Lietuvoje!

Medija