A A A

Bendravimas su žmogumi, turinčiu fizinę negalią

Žmonės su fizine negalia turi įvairios formos negalių, pvz., stuburo smegenų pažeidimų, raumenų distrofiją, cerebrinį paralyžių (dažnai pasireiškiantį ir kalbos sutrikimu). Šie sutrikimai žmogų paveikti gali skirtingai: vieni žmonės gali valdyti rankas, kiti gali trumpam išlipti iš vežimėlio, todėl yra svarbu žinoti, kada, km- ir kaip jiems padėti ir kaip su jais bendrauti. Vežimėliai, ramentai ar kojų stabilizatoriai padeda jiems judėti.

Patarimai, kaip bendrauti su žmogumi, sergančiu cerebriniu paralyžiumi ar turinčiu kalbos sutrikimų

Žmogaus, patyrusio insultą, sergančio cerebriniu paralyžiumi ar turinčio klausos sutrikimų, kalba gali būti sunkiai suprantama. Atvirai bendraukite su žmogumi ir pasakykite, jeigu ko nors nesupratote. Nelinksėkite galva, jei jums sunku suprasti kas yra sakoma. Paprašykite pakartoti. Jei net žmogui pakartojus nesupratote, ką jis nori pasakyti, paprašykite, kad jis tai parašytų ant popieriaus arba raskite kitą būdą tęsti pokalbį.

Nesąmoningai galite nevertinti to, ką žmogus sako, vien tik dėl jo išvaizdos. Būkite savimi, bendraukite, kaip esate įpratę, šnekėkite žiūrėdami į jį. Neužbaikite kalbančiojo sakinių – užbaigti mintį leiskite jam pačiam.

Stenkitės išlikti atsipalaidavę. Dažnai asmeniui bus sunkiau bendrauti, jei jis jaus iš Jūsų sklindančią įtampą.

Svarbu, kad žmogus pasitikėtų savimi ir išlaikytų savigarbą. Stenkitės, kad balso tonas būtų neutralus.

Rami aplinka palengvina bendravimą.

Norėdami atkreipti žmogaus dėmesį, ištarkite jo vardą, palaukite, kol žmogus į Jus pasižiūrės. Suteikite žmogui pakankamai laiko, kad jis galėtų atsakyti į klausimą arba sureaguoti į tai, kas yra sakoma.

Bendraudami su žmogumi stovėkite pakankamai arti, kad jis galėtų matyti jūsų veido išraišką bei kūno kalbą. Tai jam padės su Jumis bendrauti.

Nešaukite, tai gali tik labiau sujaudinti žmogų, su kuriuo bendraujate. Jis gali neteisingai suprasti ir pagalvoti, jog pykstate.

Bendravimas su žmogumi, sergančiu epilepsija

Epilepsija – tai užslėpta negalia, palyginti dažnai pasitaikantis sutrikimas, pasireiškiantis pasikartojančiais priepuoliais, „konvulsijomis". Priepuoliai ištinka staigiai sutrikus smegenų elektriniam aktyvumui. Vaistais dauguma epileptikų gali kontroliuoti priepuolius. Priepuoliai būna įvairų formų, kai kurie trunka net keletą minučių. Dažniausiai asmuo gauna „vidinį" perspėjimą ir taip išvengia kritimo ar kitokio susižeidimo.

Jeigu žmogų ištinka epilepsijos priepuolis

  • Jeigu žmogui prasidėjo priepuolis, to sustabdyti negalite.
  • Išlikite ramus. Nebandykite priepuolio sustabdyti. Nevaržykite ir nelaikykite priepuolio ištikto žmogaus. Užtikrinkite, kad artima aplinka yra saugi, surinkite aštrius, sunkius bei karštus daiktus, kad asmuo išvengtų traumos.
  • Jeigu žmogus nugriuvo ant žemės, įsitikinkite, kad jo galva saugi, ir laukite, kol priepuolis praeis.
  • Kai priepuolis pasibaigia, žmogui po galva padėkite pagalvę ar susuktą paltą. Žmogaus galvą pasukite į šoną ir, jeigu jis kažką turėjo burnoje, viską išimkite, taip apsaugodami žmogų nuo užspringimo ar uždusimo.
  • Praėjus priepuoliui, žmogus gali nesiorientuoti ir pradėti gėdytis. Suteikite žmogui erdvės, kad galėtų atsigauti.
  • Dažniausiai žmogus jaučiasi pavargęs ir jam reikia ramiai pailsėti, bent trumpai.

Parengta remiantis:

  1. Ruolytė (2005) „Pažink negalią: praktiniai patarimai negalios etiketo klausimais“, Vilnius: Etnomedijos intercentras.

VšĮ Jaunimo karjeros centras (2011) „Ką verta žinoti apie neįgaliųjų integraciją?“, Kaunas: Jaunimo karjeros centras.